Executive Committee

Chairman: Justin Warren

As Chairman, Justin serves as the leader of our committee, and working with the rest of the Executive Board will establish policy, set the agenda and serve as the primary contact for elected officials to the party.

First Vice Chairman: Stephen Libhart

In addition to serving in place of the Chairman during his absence, the Vice Chairman functions as the chair of the Voter Registration sub-committee.

Second Vice Chairman: Marilyn Dowling

The Second Vice Chair serves as the administrator for social matters. The Second Vice will also serve in the absence of the First Vice .

Treasurer: Linda Pagliarulo

The Treasurer deals with matters of finance for the Party, including maintaining bank accounts, ensuring the proper accountability of party funds, and filing necessary reports with the appropriate governing authorities.

Secretary: Christine Zubeck

The Secretary records the minutes of the meetings of the Executive Committee and reports as required.
Assistant Secretary/Treasurer: Connie Enders

Asstistant Secretary/Treasurer: Connie Enders

The Assistant Secretary/Treasurer serves in the position as either Secretary or Treasurer in the absence of the primary office holder.

State Committee Members from Dauphin County

Graham Hetrick
Diane McNaughton
Lowman Henry
Robert McCloskey
Debra Etzweiler
Judy Schaefer

Dauphin County GOP Groups

Dauph Co YRs       Dauph Co C Rep Women
Lower Dauphin Area Republican Committee

 

GOP Groups

National Links

Republican National Committee
National Republican Congressional Committee
National Republican Senatorial Committee

State Links

Pennsylvania House Republicans
Pennsylvania Senate Republicans
Pennsylvania New Majority Council
Winning with Women – Anne B. Anstine Series
Pennsylvania Federation of Republican Women
Pennsylvania Federation of Young Republicans

Elercted Officials

Vote

2014 Candidates

 

Area Leaders

  • 104 South(Dauphin, Middle Paxton, Penbrook, Paxtang): SarahDohn
  • City of Harrisburg: Joe Lahr
  • Derry Township: Skip Memmi
  • Lower Dauphin (Lower Swatara, Middletown, Royalton, Londonderry, Conewago): Mike Davies
  • Lower Paxton Township: Lynn Diehl
  • Steelton, Highspire: Dennis Heefner
  • Susquehanna Township: Keith Kepler
  • Swatara Township: Rip Marsico
  • Hummelstown and East/West/South Hanover: Paul Hetrick
  • Upper Dauphin East: Dane Williard
  • Upper Dauphin West: Mary Gaiski

 

 

 

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube